ANCILLARY ASSIGNMENTS OF TEACHERS
SCHOOL YEAR 2018 – 2019

SENIOR HIGH SCHOOL PROGRAM

MICHELLE P. MURILLO 
Asst. to the Principal for SHS Program

MELBA B. RUBIA
Speaker Bureau/SHS Lead Teacher/Guidance/Testing & Placement Coordinator

CLARISEL D. MORONG
Immersion Program Coordinator

MARICAR E. MARASIGAN 
ICT/LIS/SBM Coordinator

JUNIOR HIGH SCHOOL PROGRAM

Academic Affairs and Special Program

SARAH O. MATITO 
Asst. to the Principal, Science Coordinator

DENNIS M. REGANIT 
Mathematics/ OHSP Coordinator

ELEANOR C. AGUINALDO
Filipino Coordinator

DONALYN L. NUNGAY
English Coordinator

MELANIE T. GARCIA 
Values Education Coordinator

GRACE B. SANTOS 
Social Studies Coordinator

SHERWIN KENNETH T. MADAYAG   
Technology & Livelihood Education (TLE) Coordinator

MELDRED F. AGOTE 
Music, Arts, Physical Education & Health (MAPEH) Coordinator

PABLITO O. TURA
Science, Technology and Engineering Program (STEP)Coordinator

GENELYN B. ASIS 
Alternative Learning System (ALS) Coordinator

Administration and External Linkages

KAREN L. TAPEC 
Asst. to the Principal, SDRRMC Vice-Chair, LIS/SBM Coordinator

PABLITO O. TURA
Grade 7 & 8 Guidance/Testing Coordinator

GENELYN B. ASIS 
Grade 9 Guidance/Testing Coordinator

MELANIE T. GARCIA 
Grade 10 Guidance/Testing Coordinator

DENNIS M. REGANIT 
OHSP Guidance/Testing Coordinator

MARIA TERESA B. OBED 
Acting Human Resource Management Officer

GRACE B. SANTOS 
Acting Registrar

SHERWIN KENNETH T. MADAYAG 
ICT/Computer Laboratories Coordinator

LORI LYNNE M. DE GUZMAN 
Research Center & Grade 10 LIS/SBM Coordinator

KRISTINE JOY S. ARCEO 
Science Laboratory Coordinator

NINA O. GOMEZ
Journalism Adviser (English)

CHANDA T. CLAVERIA 
Journalism Adviser (Filipino)

SUSAN T. UY
Library Teacher (AM)

FROILINA K. SALOMA 
Library Teacher (PM)

GENELYN B. ASIS 
Alternative Learning System (ALS) Coordinator

ROSALIE G. DIEGO 
BSP & Canteen/YECS Coordinator

MARCHEN C. TIBOOC
GSP Coordinator

REY T. DALMACIO
Community Service Adviser, School Greening Program, Grade 9 LIS/SBM Coordinator

HAZEL M. MONTECLARO
Agri-Fishery/Gulayan sa Paaralan

FE D. ODIVILAS 
Eco-Savers

PROTACIO L. ODIVILAS 
Maintenance on School Facilities

JONALYN L. BACULI 
SSG Adviser

KAYE KAMYLIE A. GUANZON
Assistant Canteen Manager

EDEN NOEMI LOPEZ 
Acting School Nurse

ARLENE C. FERRER
Feeding Program Coordinator/Red Cross Adviser

SABILO L. BERMIL JR. 
School Property Custodian/Supply Officer (National)

RUTH A. BAMBILLA 
School Property & Tech-Voc Laboratory Custodian/Supply Officer (Local)

RIZA LASTIMOSA 
Grade 8 LIS/SBM Coordinator

MA. CECILIA GOMEZ 
Brigada Eskwela/ASP Coordinator

Extension Program

CRISTY ADRIANO
Asst. to the Principal, SDRRMC Vice-Chair, Science/Mathematics & School Greening Program Coordinator

FATIMA M. GARAY
Filipino/English, LIS/ICT/SBM Coordinator

NORIEL P. PUJANTE pujante
Values Ed./AP Coordinator

RANDY E. DELA TORRE
TLE/MAPEH Coordinator, Eco-Savers/Maintenance on School Facilities

MABELLE R. VALDERON 
Guidance/Testing, BSP Coordinator

RENATO G. DACER JR. 
Physical Facilities, School Property Custodian/Supply Officer

MYLENE M. LOPEZ 
Journalism Adviser

DIVINA GRACIA D. BUSANO 
GSP Coordinator, Agri-Fishery/Gulayan sa Paaralan

CHERRY LYN S. QUISISING 
SSG Adviser

MA. LILIBETH DIANGSON 
Canteen Manager/YECS Coordinator

OLIVIA CLAIRE L. ARGUELLES 
Feeding Program Coordinator/Community Service Adviser

SHARON N. BILLETE 
Red Cross Adviser

NERISSA VALENTUS 
School Nurse

Mark Daniel V. Punzalan 
School Nurse